Interdyscyplinarne leczenie otyłości pod kontrolą specjalistów

Interdyscyplinarne leczenie otyłości pod kontrolą specjalistów

Opublikowany

Z otyłością zmaga się  ponad połowa dorosłych Polaków oraz co piąte dziecko. To trzeci, po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, czynnik ryzyka chorób przewlekłych[1] – cukrzycy, problemów z kręgosłupem czy kłopotów z układem krążenia. Nadwaga i otyłość, mimo, iż stanowią poważny problem zdrowotny, nie zawsze są właściwie leczone, często zaniedbywane. Co jest tego powodem? Jak podkreślają eksperci wciąż panuje przekonanie, że ze zbędnymi kilogramami poradzimy sobie sami, tymczasem w leczeniu otyłości ważne jest kompleksowe podejście, poznanie przyczyn choroby oraz indywidualna terapia pod okiem specjalistów. 

Nadmierny przyrost masy ciała często przypisywany jest zmianom stylu życia, złym nawykom żywieniowym, opartym na wysokokalorycznych posiłkach czy obniżonej aktywności fizycznej. To także częsty efekt stresu, zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.
Jednak, jak zwracają uwagę specjaliści, problemy z nadwagą nie zawsze muszą być wyłącznie wynikiem niezdrowego stylu życia, często podłoże jest bardziej złożone. Są to uwarunkowania genetyczne, które dotyczą aż 70 proc. osób zmagających się z otyłością, skutek uboczny stosowanych leków czy objaw współtowarzyszący wielu chorobom przewlekłym tj. zaburzenia hormonalne np. zespół Cushinga. Stąd ogromną rolę w leczeniu otyłości stanowi właściwa diagnoza problemu.

Bez leczenia pierwotnej przyczyny większości kłopotów z nadwagą, odchudzanie nie przyniesie oczekiwanych efektów

– tłumaczy prof. nadzw. UJK dr hab. n. med. Maciej Kielar, specjalista chirurg,  Dyrektor Kliniki Chirurgii Szpitala Medicover

W leczeniu nadwagi istotne jest kompleksowe podejście do pacjenta, uwzględniające zarówno pełne badania diagnostyczne, dające nam odpowiedź na pytanie co jest przyczyną, jak również pozwalające na wykrycie chorób współistniejących. Musimy pamiętać, że nadmierne kilogramy to bardzo częsty powód występowania wielu innych zaburzeń – cukrzycy, nadciśnienia, kłopotów z sercem, które również bierzemy pod uwagę lecząc osobę z nadwagą

dodaje prof. nadzw. UJK dr hab. n. med. Maciej Kielar, specjalista chirurg,  Dyrektor Kliniki Chirurgii Szpitala Medicover

Kompleksowe i interdyscyplinarne leczenie otyłości pod kontrolą specjalistów

Leczenie otyłości i nadwagi nie jest prostą sprawą. Nie zawsze problem zbędnych kilogramów rozwiążemy stosując diety czy zmieniając tryb życia bez kontroli lekarza czy dietetyka. Właściwa terapia powinna być kilkuetapowa i przebiegać pod czujnym okiem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, zarówno dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, internisty, gastroenterologa, jak również w razie potrzeby, chirurga.
Kompleksowe i interdyscyplinarne leczenie otyłości jest bardzo ważne dla osiągniecia dobrych rezultatów. Zespół specjalistów na podstawie diagnostyki, wywiadu z pacjentem, a następnie wspólnych konsultacji dobiera odpowiednią technikę „zrzucania” zbędnych kilogramów i wspiera pacjenta na każdym etapie leczenia. Niejednokrotnie wsparcie psychologa ma ogromne znaczenie dla całej terapii, stąd wielopłaszczyznowe podejście do leczenia otyłości to podstawa.
Metod leczenia otyłości jest wiele. Odpowiednią ścieżkę dobiera się pod względem podłoża choroby, stopnia zaawansowania, określanego na podstawie wskaźnika BMI (waga podzielona przez wzrost
w metrach do kwadratu) czy oceny ryzyka rozwoju chorób towarzyszących. Innej pomocy wymaga osoba z niewielką nadwagą, gdzie istotna będzie modyfikacja stylu życia, wdrożenie właściwej diety,  aktywności fizycznej czy wsparcia psychologicznego. Natomiast zupełnie innego wsparcia oczekuje osoba otyła, która potrzebuje w krótkim czasie „zrzucić” kilkanaście kilogramów.

Kiedy dieta nie wystarcza

W sytuacji, gdy zbędne kilogramy wciąż stanowią znaczne obciążenie dla organizmu, rozwiązaniem pozostają małoinwazyjne metody chirurgiczne. Jedną z nich, rekomendowanych przez ekspertów, jest nadzorowany medycznie program leczenia otyłości „Balon Orbera”.

Jest to metoda przeznaczona dla osób, których BMI przekracza 28 – I / II stopień nadwagi. Polega ona na małoinwazyjnym zabiegu założenia balonu Orbera – miękkiego balonu, umieszczanego
w żołądku, który wypełniony solą fizjologiczną, który zmniejsza pojemność żołądka, powodując ograniczenie objętości przyjmowanych pokarmów, oraz uczucie  sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas

–  tłumaczy wyjaśnia prof. nadzw. UJK dr hab. n. med. Maciej Kielar

Cały zabieg  wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, dodatkowo pacjent znajduje się pod stałą opieką lekarza, cyklicznymi konsultacjami u dietetyka i psychologa. Po upływie 6 miesięcy balon jest usuwany w trakcie krótkiego zabiegu, a efektem leczenia jest utrata ok 15-20 kg – dodaje. Bardzo istotna w tej metodzie jest stała opieka dietetyka i psychologa: chory musi wypracować  nowy, akceptowalny również po usunięciu balona sposób odżywiania, który będzie w stanie utrzymać na stałe, oraz poznać i umieć rozpoznać mechanizmy zaburzeń emocjonalnych, zwiekszających ryzyko nawrotów nieracjonalnego sposobu odżywiania.  Za skutecznością tej metody przemawia też utrzymanie jej efektów w dłuższym czasie. U większości pacjentów leczenie otyłości kończy się sukcesem – efekt jo-jo po skorzystaniu z balonu Orbera występuje u około 40% z nich. Dla porównania w przypadku stosowania diety ponownie przybiera na wadze blisko 90% chorych

– dodaje profesor.

Metoda ta stosowana jest jako samodzielna terapia u chorych z umiarkowaną otyłością, u chorych z otyłością olbrzymią może być wstępem do leczenia operacyjnego, ponieważ utrata 10-20 kg u chorego z masą ciała przekraczającą 160kg, pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań w czasie operacji bariatrycznej.
U chorych z otyłością olbrzymi ( BMI >42) metodami z wyboru pozostają operacje laparoskopowe, które bez tradycyjnego otwarcia jamy brzusznej, pozwalają na zmianę anatomii i funkcji przewodu pokarmowego, co prowadzi do szybkiej i trwałej utraty masy ciała. Najczęściej stosowanymi operacjami metabolicznymi są  sleeve resekcja żołądka oraz  gastric by-pass, które pozwalają na ograniczenie objętości pokarmów  oraz zmniejszenie wchłaniania i przyswajania składników odżywczych.
Jak podkreślają eksperci kluczem do sukcesu w walce z nadwagą jest jednak zaadoptowanie się pacjenta do długoterminowych zaleceń dotyczących zmian w stylu życia – zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, które zalecane są u każdej osoby, również po przebytych zabiegach.
[1] M.H. Forouzanfar i in., Global, regional, and national comparative risk assessment of 79 behavioural, environmental and occupational, and metabolic risks or clusters of risks in 188 countries, 1990–2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013, „Lancet” 2015, t. 386, nr 10010, s. 2287–2323.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Eksperci: Przeciwko krztuścowi powinni szczepić się także dorośli

temu

Jak podkreślają epidemiolodzy, w ostatnich latach obserwujemy powrót chorób zakaźnych, uznanych przez lata za opanowane i wygasłe. Jedną z nich jest krztusiec. Rosnącą zachorowalność odnotowujemy także w Polsce. Dowodzą temu dane Państwowego Zakładu Higieny – w 2016 roku stwierdzono aż 6856 zachorowań, w 2017 r. nieco mniej – 3034 [1]. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie jest młodzież między 10. a 14. rokiem życia, osoby dorosłe oraz starsze. Jak podkreślają eksperci, wciąż najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia – obowiązkowe dla dzieci, ale także te zalecane dorosłym, którzy raz na 10 lat powinni przyjąć przypominającą dawkę szczepienia. 
Wyprzedzić raka. Kiedy warto zrobić testy genetyczne?

temu

Czynniki dziedziczne stanowią przyczynę ok. 10-30 proc. wszystkich nowotworów[1]. Są one szczególnie istotne w przypadku raka piersi czy raka jajnika, na których występowanie ma wpływ mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, zwiększająca o ok. 40 proc. ryzyko zachorowania na raka jajnika i aż o 70 proc. na raka piersi. Szacuje się, że dziś zaburzenia te występują u 1 na 300 kobiet w Polsce. Jak podkreślają eksperci, czujność onkologiczną powinny zachować szczególnie te osoby, u których nowotwór wystąpił w rodzinie w młodym wieku, wówczas warto wykonać test predyspozycji genetycznych.
Wypadki przy pracy. Najważniejsze pierwsze 10 minut

temu

Ponad 56,1 tys. osób zostało poszkodowanych do końca września 2017 roku w wyniku wypadków przy pracy. Zgodnie z danymi GUS w czołówce najbardziej wypadkowych branż znalazło się przetwórstwo przemysłowe, handel, transport i gospodarka magazynowa oraz budownictwo. Ze względu na niezdolność do pracy pracownicy spędzili na zwolnieniach łącznie ponad 1,8 mln dni – oznacza to ponad 33 dni przypadające na jednego poszkodowanego. W wielu sytuacjach skutki wypadku mogły być znacznie mniej poważne, jeśli pomoc udzielona zostałaby od razu. Często więc ludzkie zdrowie i życie zależy od tego, czy pracownicy, czyli świadkowie wypadku, potrafią właściwie zareagować i udzielić pierwszej pomocy.
System Pregnabit w centrach medycznych Medicover Polska

temu

Nestmedic podpisał umowę z międzynarodową firmą oferującą prywatną opiekę medyczną. Służący badaniu KTG mobilny system Pregnabit trafi do sieci placówek medycznych Medicover Polska. To wdrożenie ma być wstępem do dalszych umów z międzynarodowymi sieciami medycznymi.

Artur Białkowski

Wiceprezes Zarządu Medicover Polska