Medicover Polska pilotuje nową usługę – badanie słuchu i dobór aparatu słuchowego

Medicover Polska pilotuje nową usługę – badanie słuchu i dobór aparatu słuchowego

Opublikowany

Co drugi Polak po 74. roku życia może mieć niedosłuch. Między 65. a 74. rokiem życia problem ten dotyka 30 proc. osób. Gorsza jakość słyszenia wpływa negatywnie na samopoczucie, relacje z najbliższymi oraz komfort życia. W takiej sytuacji bardzo ważna jest właściwa diagnostyka wykonana przez protetyka słuchu i dopasowanie urządzenia, które będzie wspierać osobę niedosłyszącą w życiu codziennym. W odpowiedzi na te potrzeby Medicover Polska pilotażowo wdraża nową usługę – badanie słuchu i dobór aparatu słuchowego.

Problemy ze słyszeniem są naturalną konsekwencją procesów starzenia się organizmu. Dotyczą jednak nie tylko osób starszych. Mogą one zacząć się już w wieku 30-40 lat. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom osób, których te trudności dotyczą, dlatego zdecydowaliśmy się na pilotaż nowej usługi, uzupełniającej naszą ofertę.

Maciej Malenda z Health Innovators by Medicover, inicjator projektu

Jak przebiega badanie słuchu?

Badanie przeprowadza się w specjalnie wytłumionym pomieszczeniu. Pacjent za pomocą specjalnego przycisku sygnalizuje, gdy usłyszy dźwięk, który jest generowany z audiometru do słuchawek. Odpowiedzi mierzy się w poszczególnych częstotliwościach i natężeniach dźwięku. Wynik badania podawany jest w postaci krzywych, tzw. audiogramów, obrazujących schorzenia narządu słuchu i wielkość upośledzenia słuchu.

Diagnostyka słuchu wykonywana jest przez dyplomowanego protetyka słuchu przy użyciu klinicznych urządzeń pomiarowych. Wizyta trwa około 30 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie słuchu wykonywane jest u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia.

Katarzyna Głowińska, Kierownik Centrum Medicover Aleje Jerozolimskie

Jeśli w wyniku badania słuchu zdiagnozowany zostanie niedosłuch, protetyk może od razu podczas wizyty dobrać aparat słuchowy.

Właściwy dobór aparatu wpływa na końcowy efekt słyszenia, rozumienia mowy i komfort życia. W celu najlepszego doboru aparatu słuchowego protetyk analizuje wyniki badania słuchu i przeprowadza wywiad z pacjentem, by poznać jego problemy związane ze słyszeniem. Te informacje pozwalają określić indywidualne potrzeby słuchowe i grupę urządzeń, które będą je spełniały.

Pacjent w trakcie wizyty przymierza różne rodzaje aparatów słuchowych, o różnych poziomach technologicznych, by porównać słyszenie i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Przy większości aparatów słuchowych element douszny, czyli wkładkę uszną, wykonuje się na kształt kanału słuchowego. Dlatego podczas wizyty protetyk słuchu wykonuje specjalny odlew.

Po dopasowaniu aparatu słuchowego pacjent bezpłatnie wypożycza go na 3 tygodnie, by sprawdzić efekt słyszenia w codziennych sytuacjach życiowych, ocenić komfort użytkowania i dopasowania do stylu życia. W tym czasie możliwe jest dostrajanie aparatu i korygowanie działania parametrów aparatu, co również odbywa się w gabinecie protetyka słuchu.  

Pilotaż „Badania słuchu i doboru aparatu słuchowego” w Medicover Polska trwa od 17 stycznia do 30 kwietnia br. Usługa dostępna jest w Centrum Medicover przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
W maju ruszyła globalna akcja pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

temu

W maju w ponad 100 krajach na całym świecie wystartował program screeningowy May Measurement Month 2018, czyli Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego. W ubiegłorocznej edycji przebadanych zostało ponad 1,2 mln osób. Inicjatorem kampanii jest Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Światowa Liga Nadciśnienia Tętniczego. Jednym z partnerów akcji jest Medicover Polska.
Planujesz majówkę? Uważaj na kleszcze.

temu

Są drobne i bardzo niepozorne, a ich ugryzienie może być przyczyną poważnych chorób. Wbrew pozorom spotkamy je nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także na skwerkach, w miejskich parkach czy w pobliżu naszych domów. Jak podkreślają eksperci, aż 40 proc. kleszczy, bo o nich mowa, może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Stąd, planując majówkę, warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić, co zrobić, gdy kleszcz nas ugryzie oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
Eksperci: Przeciwko krztuścowi powinni szczepić się także dorośli

temu

Jak podkreślają epidemiolodzy, w ostatnich latach obserwujemy powrót chorób zakaźnych, uznanych przez lata za opanowane i wygasłe. Jedną z nich jest krztusiec. Rosnącą zachorowalność odnotowujemy także w Polsce. Dowodzą temu dane Państwowego Zakładu Higieny – w 2016 roku stwierdzono aż 6856 zachorowań, w 2017 r. nieco mniej – 3034 [1]. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie jest młodzież między 10. a 14. rokiem życia, osoby dorosłe oraz starsze. Jak podkreślają eksperci, wciąż najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia – obowiązkowe dla dzieci, ale także te zalecane dorosłym, którzy raz na 10 lat powinni przyjąć przypominającą dawkę szczepienia. 
Wyprzedzić raka. Kiedy warto zrobić testy genetyczne?

temu

Czynniki dziedziczne stanowią przyczynę ok. 10-30 proc. wszystkich nowotworów[1]. Są one szczególnie istotne w przypadku raka piersi czy raka jajnika, na których występowanie ma wpływ mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, zwiększająca o ok. 40 proc. ryzyko zachorowania na raka jajnika i aż o 70 proc. na raka piersi. Szacuje się, że dziś zaburzenia te występują u 1 na 300 kobiet w Polsce. Jak podkreślają eksperci, czujność onkologiczną powinny zachować szczególnie te osoby, u których nowotwór wystąpił w rodzinie w młodym wieku, wówczas warto wykonać test predyspozycji genetycznych.

Koszty opieki zdrowotnej będą rosnąć. Pacjenci muszą się liczyć ze wzrostem wydatków na ochronę zdrowia

Starzejące się społeczeństwo i zwiększony popyt na świadczenia medyczne, brak lekarzy i pielęgniarek, który wymusza podwyżki ich wynagrodzeń, oraz konieczność inwestowania w nowoczesne technologie i sprzęt diagnostyczny – to główne czynniki, które składają się na wzrost kosztów opieki medycznej. Dotyczy to zarówno publicznej służby zdrowia, jak i coraz popularniejszego w Polsce sektora prywatnego. Podmioty prywatne coraz częściej decydują się na waloryzację cen usług medycznych, żeby utrzymać wysoką jakość opieki.