Wstępne badanie zębów przez internet sposobem na pozbycie się lęku przed dentystą

Wstępne badanie zębów przez internet sposobem na pozbycie się lęku przed dentystą

Opublikowany

Jak przebiega leczenie próchnicy? Do jakiego specjalisty udać się ze swoim problemem stomatologicznym? Jaka jest przyczyna krwawienia dziąseł? Jakie badania zleci nam stomatolog w przypadku nadwrażliwości zębów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w aplikacji „Krótki przegląd internetowy”. To pomysł kliniki DentaCare należącej do Medicover Polska. Jego celem jest zmniejszenie lęku przed leczeniem stomatologicznym i zmotywowanie pacjentów do regularnych wizyt u dentysty.

Z badań Medicover Polska wynika, że ponad połowę pacjentów do wizyt u stomatologa motywuje chęć, by jak najdłużej posiadać zdrowy i ładny uśmiech. Jednocześnie tylko około 1/3 pacjentów deklaruje, że  przychodzi do dentysty na regularne kontrole. Chociaż odkładanie wizyt kontrolnych powoduje zwykle eskalowanie problemów, przed odwiedzeniem dentysty pacjentów powstrzymuje często lęk przed leczeniem stomatologicznym.

Polacy zwykle odwiedzają stomatologa dopiero, gdy coś ich zaniepokoi lub w sytuacjach, gdy odczuwają ból lub dyskomfort. Boimy się dentysty, ponieważ odwołujemy się do wcześniejszych, nieraz bardzo przykrych doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym. W efekcie często bagatelizujemy odczuwane objawy i odkładamy konsultację. Tymczasem nawet 90 proc. Polaków ma próchnicę, a tylko co czwarta osoba powyżej 35 lat ma wszystkie własne zęby.

Wioletta Januszczyk, Dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia i Medicover Optyk

Aby zmotywować pacjentów do systematycznego dbania o zdrowie zębów i zachęcić do regularnych wizyt stomatologicznych, sieć klinik DentaCare uruchomiła aplikację „Konsultacja zębów online. Krótki przegląd internetowy”. 

To pierwsze na polskim rynku rozwiązanie, które w prosty sposób umożliwia szybkie sprawdzenie kondycji zębów online. Aplikacja pozwala oswoić się z myślą o wizycie u stomatologa, ponieważ dzięki niej pacjent otrzymuje wstępne informacje o swoim problemie, możliwym postępowaniu, badaniach i leczeniu

Wioletta Januszczyk, Dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia i Medicover Optyk

Korzystanie z aplikacji polega na wypełnieniu krótkiego wywiadu online, który pozwala umiejscowić i sprecyzować problem stomatologiczny, a w efekcie – przedstawić rekomendację dalszych działań dla użytkownika. Aplikacja, w oparciu o specjalny algorytm, określa możliwe przyczyny dolegliwości i pokazuje sposoby, by sobie z nimi poradzić.

Krótki przegląd internetowy uwzględnia zarówno ogólne problemy jamy ustnej: nierówne zęby, bóle szczęki lub żuchwy, nieprzyjemny zapach, kamień nazębny, krwawienie, nadwrażliwość zębów, zgrzytanie zębami, jak i schorzenia takie jak próchnica, ból zęba, przebarwienia, ruchomość, ukruszenie.

Narzędzie zostało przygotowane w taki sposób, by poszerzyć wiedzę pacjenta na temat jego problemu i związanych z tym dolegliwości, a w rezultacie ułatwić mu kontakt ze stomatologiem. Po wypełnieniu testu diagnozującego aplikacja podpowiada użytkownikowi najlepsze rozwiązanie stomatologiczne, jak np. zmianę codziennych nawyków czy skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Wioletta Januszczyk, Dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia i Medicover Optyk

Wirtualna konsultacja zębów pozwala na pobranie wyników, które można przesłać lekarzowi lub zabrać ze sobą na wizytę, przyspieszając tym samym proces leczenia. Narzędzie ma również wymiar edukacyjny. Pacjenci mogą zapoznać się z przygotowanymi przez ekspertów artykułami, które umożliwiają pogłębienie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej w obszarze stomatologicznym.

Z aplikacji może skorzystać bezpłatnie każdy pacjent wchodzą na stronę internetową: kpi.dentacare.pl lub app.dentacare.pl.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Masz tkliwe, krwawiące dziąsła lub zwiększoną ruchomość zębów? Zgłoś się do specjalisty. To mogą być objawy zapalenia przyzębia

temu

Zapalenie przyzębia (periodontitis) to obok próchnicy jedna z najczęstszych dolegliwości stomatologicznych Polaków – dotyczy blisko 50% dorosłych pacjentów. Mimo że problem jest poważny, zaledwie co dziesiąty z nas decyduje się na diagnostykę czy leczenie w tym kierunku[1]. Niezdiagnozowane i nieleczone zapalenie przyzębia ma bardzo poważne konsekwencje, nieleczone może nawet prowadzić do utraty zębów, stąd warto większą uwagę zwracać na profilaktykę chorób przyzębia. [1] http://swiatlekarza.pl/1-proc-osob-polsce-zdrowe-przyzebie/
W maju ruszyła globalna akcja pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

temu

W maju w ponad 100 krajach na całym świecie wystartował program screeningowy May Measurement Month 2018, czyli Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego. W ubiegłorocznej edycji przebadanych zostało ponad 1,2 mln osób. Inicjatorem kampanii jest Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Światowa Liga Nadciśnienia Tętniczego. Jednym z partnerów akcji jest Medicover Polska.
Planujesz majówkę? Uważaj na kleszcze.

temu

Są drobne i bardzo niepozorne, a ich ugryzienie może być przyczyną poważnych chorób. Wbrew pozorom spotkamy je nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także na skwerkach, w miejskich parkach czy w pobliżu naszych domów. Jak podkreślają eksperci, aż 40 proc. kleszczy, bo o nich mowa, może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Stąd, planując majówkę, warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić, co zrobić, gdy kleszcz nas ugryzie oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
Eksperci: Przeciwko krztuścowi powinni szczepić się także dorośli

temu

Jak podkreślają epidemiolodzy, w ostatnich latach obserwujemy powrót chorób zakaźnych, uznanych przez lata za opanowane i wygasłe. Jedną z nich jest krztusiec. Rosnącą zachorowalność odnotowujemy także w Polsce. Dowodzą temu dane Państwowego Zakładu Higieny – w 2016 roku stwierdzono aż 6856 zachorowań, w 2017 r. nieco mniej – 3034 [1]. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie jest młodzież między 10. a 14. rokiem życia, osoby dorosłe oraz starsze. Jak podkreślają eksperci, wciąż najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia – obowiązkowe dla dzieci, ale także te zalecane dorosłym, którzy raz na 10 lat powinni przyjąć przypominającą dawkę szczepienia.