Wstępne badanie zębów przez internet sposobem na pozbycie się lęku przed dentystą

Wstępne badanie zębów przez internet sposobem na pozbycie się lęku przed dentystą

Opublikowany

Jak przebiega leczenie próchnicy? Do jakiego specjalisty udać się ze swoim problemem stomatologicznym? Jaka jest przyczyna krwawienia dziąseł? Jakie badania zleci nam stomatolog w przypadku nadwrażliwości zębów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w aplikacji „Krótki przegląd internetowy”. To pomysł kliniki DentaCare należącej do Medicover Polska. Jego celem jest zmniejszenie lęku przed leczeniem stomatologicznym i zmotywowanie pacjentów do regularnych wizyt u dentysty.

Z badań Medicover Polska wynika, że ponad połowę pacjentów do wizyt u stomatologa motywuje chęć, by jak najdłużej posiadać zdrowy i ładny uśmiech. Jednocześnie tylko około 1/3 pacjentów deklaruje, że  przychodzi do dentysty na regularne kontrole. Chociaż odkładanie wizyt kontrolnych powoduje zwykle eskalowanie problemów, przed odwiedzeniem dentysty pacjentów powstrzymuje często lęk przed leczeniem stomatologicznym.

Polacy zwykle odwiedzają stomatologa dopiero, gdy coś ich zaniepokoi lub w sytuacjach, gdy odczuwają ból lub dyskomfort. Boimy się dentysty, ponieważ odwołujemy się do wcześniejszych, nieraz bardzo przykrych doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym. W efekcie często bagatelizujemy odczuwane objawy i odkładamy konsultację. Tymczasem nawet 90 proc. Polaków ma próchnicę, a tylko co czwarta osoba powyżej 35 lat ma wszystkie własne zęby.

Wioletta Januszczyk, Dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia i Medicover Optyk

Aby zmotywować pacjentów do systematycznego dbania o zdrowie zębów i zachęcić do regularnych wizyt stomatologicznych, sieć klinik DentaCare uruchomiła aplikację „Konsultacja zębów online. Krótki przegląd internetowy”. 

To pierwsze na polskim rynku rozwiązanie, które w prosty sposób umożliwia szybkie sprawdzenie kondycji zębów online. Aplikacja pozwala oswoić się z myślą o wizycie u stomatologa, ponieważ dzięki niej pacjent otrzymuje wstępne informacje o swoim problemie, możliwym postępowaniu, badaniach i leczeniu

Wioletta Januszczyk, Dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia i Medicover Optyk

Korzystanie z aplikacji polega na wypełnieniu krótkiego wywiadu online, który pozwala umiejscowić i sprecyzować problem stomatologiczny, a w efekcie – przedstawić rekomendację dalszych działań dla użytkownika. Aplikacja, w oparciu o specjalny algorytm, określa możliwe przyczyny dolegliwości i pokazuje sposoby, by sobie z nimi poradzić.

Krótki przegląd internetowy uwzględnia zarówno ogólne problemy jamy ustnej: nierówne zęby, bóle szczęki lub żuchwy, nieprzyjemny zapach, kamień nazębny, krwawienie, nadwrażliwość zębów, zgrzytanie zębami, jak i schorzenia takie jak próchnica, ból zęba, przebarwienia, ruchomość, ukruszenie.

Narzędzie zostało przygotowane w taki sposób, by poszerzyć wiedzę pacjenta na temat jego problemu i związanych z tym dolegliwości, a w rezultacie ułatwić mu kontakt ze stomatologiem. Po wypełnieniu testu diagnozującego aplikacja podpowiada użytkownikowi najlepsze rozwiązanie stomatologiczne, jak np. zmianę codziennych nawyków czy skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Wioletta Januszczyk, Dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia i Medicover Optyk

Wirtualna konsultacja zębów pozwala na pobranie wyników, które można przesłać lekarzowi lub zabrać ze sobą na wizytę, przyspieszając tym samym proces leczenia. Narzędzie ma również wymiar edukacyjny. Pacjenci mogą zapoznać się z przygotowanymi przez ekspertów artykułami, które umożliwiają pogłębienie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej w obszarze stomatologicznym.

Z aplikacji może skorzystać bezpłatnie każdy pacjent wchodzą na stronę internetową: kpi.dentacare.pl lub app.dentacare.pl.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Rozpoczął się okres infekcji sezonowych. Jak uniknąć grypy i jej groźnych powikłań?

temu

Rozpoczął się okres infekcji sezonowych. Liczba przeziębień i zachorowań na grypę będzie rosnąć, a swój punkt kulminacyjny osiągnie pomiędzy styczniem a marcem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że rocznie na świecie na grypę i choroby grypopodobne choruje od 330 milionów do nawet 1,5 miliarda osób. Od 250 do 500 tysięcy z nich umiera[1]. Do typowych objawów grypy należą: temperatura powyżej 38⁰C, ból głowy, zmęczenie i osłabienie, suchy, męczący kaszel oraz bóle mięśni i stawów. Istnie jednak ryzyko wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, przede wszystkim bakteryjnego zakażenia dolnych dróg oddechowych. Co więc robić, aby nie zachorować oraz jak postępować w przypadku zachorowania? 
Testy genetyczne zamiast diety cud. Coraz częściej pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami

temu

Testy genetyczne pozwalają nie tylko określić skłonność do zachorowania na choroby przewlekłe i nowotwory. Umożliwiają także wykrycie nietolerancji pokarmowych, w tym glutenu i laktozy, pokazują, jak organizm przyswaja witaminy i składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, wapń i żelazo, oraz jak przetwarza w organizmie tłuszcze. Mając taką wiedzę, można określić skłonność pacjenta do wystąpienia cukrzycy czy chorób serca oraz ułożyć dla niego optymalną dietę, opartą o wrodzone predyspozycje organizmu.
Co czwarty Polak może być świadkiem wypadku drogowego

temu

Tylko w 2017 roku doszło w Polsce do 32,7 tys. wypadków komunikacyjnych, a statystycznie tylko w 15 na 100 przypadków poszkodowanym udzielana jest pierwsza pomoc. Co więcej, ponad 40 proc. z nas deklaruje, że było w przeszłości świadkiem wypadku drogowego[1], choć pod względem liczebności zdarzenia komunikacyjne znajdują się dopiero na czwartym miejscu – za wypadkami w domu, przy pracy i w miejscu nauki. Prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo wysokie. Dlatego ogromne znaczenie mają wiedza i praktyczne umiejętności ratownicze. Wiedzą o tym organizatorzy Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym „Bezpieczna Firma”, których tegoroczna edycja zgromadziła blisko 40 zespołów z całej Polski.
Szczepienie to najlepszy sposób na odporność przeciwko chorobom zakaźnym

temu

Szczepienia to najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób uodpornienia przeciwko wielu chorobom zakaźnym. W przypadku zaszczepienia przeciwko ospie wietrznej nie zachoruje w ogóle ponad 95 proc. dzieci, a 98-100 proc. uniknie zachorowania na ospę o ciężkim lub umiarkowanym przebiegu. W Polsce kalendarz szczepień co roku określa Program Szczepień Ochronnych. Wśród tych obowiązkowych znajdziemy m.in. szczepienie przeciwko pneumokokom, a wśród zalecanych – szczepienia przeciwko ospie wietrznej i meningokokom. Warto rozważyć wykonanie szczepień na początku roku szkolnego, ponieważ powrót dzieci do szkoły, przedszkola i żłobka zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu infekcji sezonowych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.