Masz tkliwe, krwawiące dziąsła lub zwiększoną ruchomość zębów? Zgłoś się do specjalisty. To mogą być objawy zapalenia przyzębia

Masz tkliwe, krwawiące dziąsła lub zwiększoną ruchomość zębów? Zgłoś się do specjalisty. To mogą być objawy zapalenia przyzębia

Opublikowany

Zapalenie przyzębia (periodontitis) to obok próchnicy jedna z najczęstszych dolegliwości stomatologicznych Polaków – dotyczy blisko 50% dorosłych pacjentów. Mimo że problem jest poważny, zaledwie co dziesiąty z nas decyduje się na diagnostykę czy leczenie w tym kierunku[1]. Niezdiagnozowane i nieleczone zapalenie przyzębia ma bardzo poważne konsekwencje, nieleczone może nawet prowadzić do utraty zębów, stąd warto większą uwagę zwracać na profilaktykę chorób przyzębia. [1] http://swiatlekarza.pl/1-proc-osob-polsce-zdrowe-przyzebie/

Co jest przyczyną zapalenia przyzębia? 

Chorobę wywołują bakterie nagromadzone w płytce nazębnej i kieszonkach przyzębnych. Mikroorganizmy kumulują się, gdy nie są usuwane podczas regularnego, codziennego czyszczenia zębów. Objawy choroby są prawie niezauważalne, dlatego warto zwrówić uwagę nawet na najsubtelniejsze sygnały. Niestety, jak wskazują statystyki blisko 99% dziąseł Polaków wymaga poprawy higieny jamy ustnej, co świadczy o niskim poziomie podstawowej wiedzy polskich pacjentów z zakresu profilaktyki stomatologicznej[1].

Objawy paradontozy 

– Zapalenie przyzębia jest schorzeniem, które rozwija się powoli. W początkowym stadium nie powoduje prawie żadnych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że pacjenci skarżą się na tkliwość zębów, dziąseł czy krwawienie podczas szczotkowania tłumaczy dr n.med. Justyna Stankiewicz –specjalista periodontolog Denta Care, Medicover.To mogą być pierwsze symptomy choroby. Powinny zaniepokoić pacjenta i skierować go na konsultację ze specjalistą dodaje dr Stankiewicz.
To niezwykle ważne, ponieważ nieleczone schorzenie prowadzi w swojej najostrzejszej fazie do utraty zębów – podkreśla.

W kolejnych fazach choroby bardziej zauważalne są takie objawy jak:

* obrzęk dziąseł,
* krwawienie,
* ból zwiększona ruchomość zębów zmiana koloru dziąseł – zaczerwienienie
* zmiana pozycji zębów
* wrażenie, że korony zębów stały się dłuższe
* nieprzyjemny zapach z ust

Przy najbliższej wizycie u stomatologa warto poprosić o konsultację pod kątem zapalenia przyzębia. Takie działanie pozwoli wcześniej wykryć chorobę i zatrzymać jej postęp – doradza dr Justyna Stankiewicz.  

Dlaczego warto zgłosić się do specjalisty? 

Podczas wizyty u periodontologa, czyli stomatologa-specjalisty od schorzeń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, lekarz usuwa kamień nazębny, oczyszcza zęby ze złogów w okolicach dziąseł. Może również przepisać antybiotyki, jeśli choroba wkroczyła w kolejne stadia – mówi dr Justyna Stankiewicz.– Zarówno podczas leczenia, jak i w działaniach profilaktycznych niezbędna jest współpraca oraz zaangażowanie pacjenta. Profilaktyka polega przede wszystkim na starannym szczotkowaniu zębów, czyszczeniu przestrzeni międzyzębowej i usuwaniu bakterii jamy ustnej za pomocą płynów do płukania – dodaje.

Leczenie jest bardziej złożonym procesem, który składa się z trzech faz:

1. Higienizacji 
Polega na profesjonalnym oczyszczeniu płytki nazębnej przez stomatologa podczas zabiegów takich jak: skaling nad i poddziąsłowy, piaskowanie i fluoryzacja. Skaling to usunięcie kamienia nazębnego, który powstał podczas mineralizacji płytki nazębnej. Piaskowanie to zabieg usuwający osad i zabieg wygładzający powierzchnię zębów, przez co trudniej osadza się na nich płytka nazębna. Celem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa zębów poprzez nałożenie specjalnego lakieru lub żelu. Na etapie higienizacji dokonuje się sanacji jamy ustnej, korekty nieprawidłowych wypełnień itp.

2. Korekcji
Jest to faza głównie chirurgiczna. Polega zazwyczaj na kilkukrotnych zabiegach oczyszczania głębokich kieszeni tzw. kiretażach. W tej fazie wykonuje się także inne zabiegi chirurgiczne tj. przeszczepy, regenerację kostną itd.

3. Fazy podtrzymującej
Jej celem jest zachowanie rezultatów leczenia z fazy higienizacji i korekcji. Obejmuje systematyczne kontrole u periodontologa i codzienną higienizację jamy ustnej.

Jak podkreślają eksperci, chcąc uniknąć problemów z zapaleniem przyzębia, należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej, lecz nie tylko poprzez codzienne szczotkowanie zębów, lecz także dzięki oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych i zwracanie większej uwagi na czyszczenie jamy ustnej po posiłkach. Warto też minimum dwa razy w roku udać się na wizytę do swojego stomatologa w celu przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia zębów.

  [1] http://swiatlekarza.pl/1-proc-osob-polsce-zdrowe-przyzebie/

Tylko 1 proc. osób w Polsce ma zdrowe przyzębie - Świat Lekarza

Większości wydaje się, że choroba przyzębia dotyczy tylko tkanek przyzębia, a nieleczenie jej prowadzi co najwyżej do utraty uzębienia.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Rozpoczął się okres infekcji sezonowych. Jak uniknąć grypy i jej groźnych powikłań?

temu

Rozpoczął się okres infekcji sezonowych. Liczba przeziębień i zachorowań na grypę będzie rosnąć, a swój punkt kulminacyjny osiągnie pomiędzy styczniem a marcem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że rocznie na świecie na grypę i choroby grypopodobne choruje od 330 milionów do nawet 1,5 miliarda osób. Od 250 do 500 tysięcy z nich umiera[1]. Do typowych objawów grypy należą: temperatura powyżej 38⁰C, ból głowy, zmęczenie i osłabienie, suchy, męczący kaszel oraz bóle mięśni i stawów. Istnie jednak ryzyko wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, przede wszystkim bakteryjnego zakażenia dolnych dróg oddechowych. Co więc robić, aby nie zachorować oraz jak postępować w przypadku zachorowania? 
Testy genetyczne zamiast diety cud. Coraz częściej pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami

temu

Testy genetyczne pozwalają nie tylko określić skłonność do zachorowania na choroby przewlekłe i nowotwory. Umożliwiają także wykrycie nietolerancji pokarmowych, w tym glutenu i laktozy, pokazują, jak organizm przyswaja witaminy i składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, wapń i żelazo, oraz jak przetwarza w organizmie tłuszcze. Mając taką wiedzę, można określić skłonność pacjenta do wystąpienia cukrzycy czy chorób serca oraz ułożyć dla niego optymalną dietę, opartą o wrodzone predyspozycje organizmu.
Co czwarty Polak może być świadkiem wypadku drogowego

temu

Tylko w 2017 roku doszło w Polsce do 32,7 tys. wypadków komunikacyjnych, a statystycznie tylko w 15 na 100 przypadków poszkodowanym udzielana jest pierwsza pomoc. Co więcej, ponad 40 proc. z nas deklaruje, że było w przeszłości świadkiem wypadku drogowego[1], choć pod względem liczebności zdarzenia komunikacyjne znajdują się dopiero na czwartym miejscu – za wypadkami w domu, przy pracy i w miejscu nauki. Prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo wysokie. Dlatego ogromne znaczenie mają wiedza i praktyczne umiejętności ratownicze. Wiedzą o tym organizatorzy Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym „Bezpieczna Firma”, których tegoroczna edycja zgromadziła blisko 40 zespołów z całej Polski.
Szczepienie to najlepszy sposób na odporność przeciwko chorobom zakaźnym

temu

Szczepienia to najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób uodpornienia przeciwko wielu chorobom zakaźnym. W przypadku zaszczepienia przeciwko ospie wietrznej nie zachoruje w ogóle ponad 95 proc. dzieci, a 98-100 proc. uniknie zachorowania na ospę o ciężkim lub umiarkowanym przebiegu. W Polsce kalendarz szczepień co roku określa Program Szczepień Ochronnych. Wśród tych obowiązkowych znajdziemy m.in. szczepienie przeciwko pneumokokom, a wśród zalecanych – szczepienia przeciwko ospie wietrznej i meningokokom. Warto rozważyć wykonanie szczepień na początku roku szkolnego, ponieważ powrót dzieci do szkoły, przedszkola i żłobka zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu infekcji sezonowych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.