Masz tkliwe, krwawiące dziąsła lub zwiększoną ruchomość zębów? Zgłoś się do specjalisty. To mogą być objawy zapalenia przyzębia

Masz tkliwe, krwawiące dziąsła lub zwiększoną ruchomość zębów? Zgłoś się do specjalisty. To mogą być objawy zapalenia przyzębia

Opublikowany

Zapalenie przyzębia (periodontitis) to obok próchnicy jedna z najczęstszych dolegliwości stomatologicznych Polaków – dotyczy blisko 50% dorosłych pacjentów. Mimo że problem jest poważny, zaledwie co dziesiąty z nas decyduje się na diagnostykę czy leczenie w tym kierunku[1]. Niezdiagnozowane i nieleczone zapalenie przyzębia ma bardzo poważne konsekwencje, nieleczone może nawet prowadzić do utraty zębów, stąd warto większą uwagę zwracać na profilaktykę chorób przyzębia. [1] http://swiatlekarza.pl/1-proc-osob-polsce-zdrowe-przyzebie/

Co jest przyczyną zapalenia przyzębia? 

Chorobę wywołują bakterie nagromadzone w płytce nazębnej i kieszonkach przyzębnych. Mikroorganizmy kumulują się, gdy nie są usuwane podczas regularnego, codziennego czyszczenia zębów. Objawy choroby są prawie niezauważalne, dlatego warto zwrówić uwagę nawet na najsubtelniejsze sygnały. Niestety, jak wskazują statystyki blisko 99% dziąseł Polaków wymaga poprawy higieny jamy ustnej, co świadczy o niskim poziomie podstawowej wiedzy polskich pacjentów z zakresu profilaktyki stomatologicznej[1].

Objawy paradontozy 

– Zapalenie przyzębia jest schorzeniem, które rozwija się powoli. W początkowym stadium nie powoduje prawie żadnych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że pacjenci skarżą się na tkliwość zębów, dziąseł czy krwawienie podczas szczotkowania tłumaczy dr n.med. Justyna Stankiewicz –specjalista periodontolog Denta Care, Medicover.To mogą być pierwsze symptomy choroby. Powinny zaniepokoić pacjenta i skierować go na konsultację ze specjalistą dodaje dr Stankiewicz.
To niezwykle ważne, ponieważ nieleczone schorzenie prowadzi w swojej najostrzejszej fazie do utraty zębów – podkreśla.

W kolejnych fazach choroby bardziej zauważalne są takie objawy jak:

* obrzęk dziąseł,
* krwawienie,
* ból zwiększona ruchomość zębów zmiana koloru dziąseł – zaczerwienienie
* zmiana pozycji zębów
* wrażenie, że korony zębów stały się dłuższe
* nieprzyjemny zapach z ust

Przy najbliższej wizycie u stomatologa warto poprosić o konsultację pod kątem zapalenia przyzębia. Takie działanie pozwoli wcześniej wykryć chorobę i zatrzymać jej postęp – doradza dr Justyna Stankiewicz.  

Dlaczego warto zgłosić się do specjalisty? 

Podczas wizyty u periodontologa, czyli stomatologa-specjalisty od schorzeń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, lekarz usuwa kamień nazębny, oczyszcza zęby ze złogów w okolicach dziąseł. Może również przepisać antybiotyki, jeśli choroba wkroczyła w kolejne stadia – mówi dr Justyna Stankiewicz.– Zarówno podczas leczenia, jak i w działaniach profilaktycznych niezbędna jest współpraca oraz zaangażowanie pacjenta. Profilaktyka polega przede wszystkim na starannym szczotkowaniu zębów, czyszczeniu przestrzeni międzyzębowej i usuwaniu bakterii jamy ustnej za pomocą płynów do płukania – dodaje.

Leczenie jest bardziej złożonym procesem, który składa się z trzech faz:

1. Higienizacji 
Polega na profesjonalnym oczyszczeniu płytki nazębnej przez stomatologa podczas zabiegów takich jak: skaling nad i poddziąsłowy, piaskowanie i fluoryzacja. Skaling to usunięcie kamienia nazębnego, który powstał podczas mineralizacji płytki nazębnej. Piaskowanie to zabieg usuwający osad i zabieg wygładzający powierzchnię zębów, przez co trudniej osadza się na nich płytka nazębna. Celem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa zębów poprzez nałożenie specjalnego lakieru lub żelu. Na etapie higienizacji dokonuje się sanacji jamy ustnej, korekty nieprawidłowych wypełnień itp.

2. Korekcji
Jest to faza głównie chirurgiczna. Polega zazwyczaj na kilkukrotnych zabiegach oczyszczania głębokich kieszeni tzw. kiretażach. W tej fazie wykonuje się także inne zabiegi chirurgiczne tj. przeszczepy, regenerację kostną itd.

3. Fazy podtrzymującej
Jej celem jest zachowanie rezultatów leczenia z fazy higienizacji i korekcji. Obejmuje systematyczne kontrole u periodontologa i codzienną higienizację jamy ustnej.

Jak podkreślają eksperci, chcąc uniknąć problemów z zapaleniem przyzębia, należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej, lecz nie tylko poprzez codzienne szczotkowanie zębów, lecz także dzięki oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych i zwracanie większej uwagi na czyszczenie jamy ustnej po posiłkach. Warto też minimum dwa razy w roku udać się na wizytę do swojego stomatologa w celu przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia zębów.

  [1] http://swiatlekarza.pl/1-proc-osob-polsce-zdrowe-przyzebie/

Tylko 1 proc. osób w Polsce ma zdrowe przyzębie - Świat Lekarza

Większości wydaje się, że choroba przyzębia dotyczy tylko tkanek przyzębia, a nieleczenie jej prowadzi co najwyżej do utraty uzębienia.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wstępne badanie zębów przez internet sposobem na pozbycie się lęku przed dentystą

temu

Jak przebiega leczenie próchnicy? Do jakiego specjalisty udać się ze swoim problemem stomatologicznym? Jaka jest przyczyna krwawienia dziąseł? Jakie badania zleci nam stomatolog w przypadku nadwrażliwości zębów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w aplikacji „Krótki przegląd internetowy”. To pomysł kliniki DentaCare należącej do Medicover Polska. Jego celem jest zmniejszenie lęku przed leczeniem stomatologicznym i zmotywowanie pacjentów do regularnych wizyt u dentysty.
W maju ruszyła globalna akcja pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

temu

W maju w ponad 100 krajach na całym świecie wystartował program screeningowy May Measurement Month 2018, czyli Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego. W ubiegłorocznej edycji przebadanych zostało ponad 1,2 mln osób. Inicjatorem kampanii jest Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Światowa Liga Nadciśnienia Tętniczego. Jednym z partnerów akcji jest Medicover Polska.
Planujesz majówkę? Uważaj na kleszcze.

temu

Są drobne i bardzo niepozorne, a ich ugryzienie może być przyczyną poważnych chorób. Wbrew pozorom spotkamy je nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także na skwerkach, w miejskich parkach czy w pobliżu naszych domów. Jak podkreślają eksperci, aż 40 proc. kleszczy, bo o nich mowa, może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Stąd, planując majówkę, warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić, co zrobić, gdy kleszcz nas ugryzie oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
Eksperci: Przeciwko krztuścowi powinni szczepić się także dorośli

temu

Jak podkreślają epidemiolodzy, w ostatnich latach obserwujemy powrót chorób zakaźnych, uznanych przez lata za opanowane i wygasłe. Jedną z nich jest krztusiec. Rosnącą zachorowalność odnotowujemy także w Polsce. Dowodzą temu dane Państwowego Zakładu Higieny – w 2016 roku stwierdzono aż 6856 zachorowań, w 2017 r. nieco mniej – 3034 [1]. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie jest młodzież między 10. a 14. rokiem życia, osoby dorosłe oraz starsze. Jak podkreślają eksperci, wciąż najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia – obowiązkowe dla dzieci, ale także te zalecane dorosłym, którzy raz na 10 lat powinni przyjąć przypominającą dawkę szczepienia.