Zanim wyruszysz na stok, sprawdź swoją kondycję

Zanim wyruszysz na stok, sprawdź swoją kondycję

Opublikowany

Sezon zimowy w pełni, a wielu Polaków ogarnęło białe szaleństwo. Aż 30 proc. z nas deklaruje, że umie jeździć na nartach, a 11 proc. przynajmniej raz w roku zakłada narty i wyrusza na stok[1]. Jednak warto pamiętać, że umiejętności i doświadczenie nie chronią nas w pełni przed wypadkami, których co roku w sezonie nie brakuje. Dlatego przed wyruszeniem na stok, warto zastanowić się, jak zadbać o bezpieczeństwo. Wielu fanów stoków zapewne przygotowało już swój sprzęt, ale czy zadbało o odpowiedni trening przygotowujący organizm na nadchodzący wysiłek. [1] Aktywność fizyczna Polaków, CBOS, Warszawa 2013 r.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak przygotować się na stok

O tym, że bezpieczeństwo na stoku to podstawa, wie prawie każdy z nas. Jednak warto pamiętać, że na nasze bezpieczeństwo wpływa wiele czynników – odpowiednie zachowanie na stoku,  zaopatrzenie w kask oraz odpowiedni sprzęt – najlepiej dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, wybór właściwej odzieży sportowej, chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi oraz pozwalającej nam zachować ciepło, komfort i niezbędną na stoku swobodę.

Jednak czy to wystarczy? Niestety wciąż wielu miłośników sportów zimowych zapomina o roli, jaką odgrywa przygotowanie własnego organizmu na białe szaleństwo. Jak podkreślają eksperci, dobra kondycja i duża sprawność mięśni pozwolą nam czerpać radość z zimowego sezonu pełnymi garściami, dlatego właściwe przygotowanie organizmu jest niezwykle ważne. Jak więc powinniśmy przygotować się do szusowania na stoku i kiedy należałoby rozpocząć pracę nad kondycją?

To jak wcześnie powinniśmy zacząć przygotowania, zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim od naszego trybu życia. Będąc osobą prowadzącą mało aktywny tryb życia, której ciało nie jest przyzwyczajone do wysiłku, treningi powinniśmy zacząć nawet trzy miesiące przed wyjazdem. Zalecane są wówczas lekkie treningi, pozwalające rozruszać stawy, wzmocnić mięśnie i poprawić naszą wydolność. W tym celu świetnie sprawdzają się jogging, fitness, jazda na rowerze. Z kolei jeżeli prowadzimy dość aktywny tryb życia, warto zadbać o regularność treningów na miesiąc przed wyjazdem. Szczególną uwagę należy zwrócić na stawy kolanowe i skokowe oraz mięśnie kończyn dolnych, gdyż to one są najbardziej narażone na urazy.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Kondycja pod okiem specjalistów

Jednak określenie, w jakiej kondycji jest nasz organizm, nie zawsze jest sprawą prostą. Stąd by nie zgadywać, na ile sprawne są nasze stawy i mięśnie oraz którym partiom ciała powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi, możemy oddać się w ręce specjalistów, którzy wskażą nam, nad czym powinniśmy popracować.

Zachęcamy naszych pacjentów, aby przed wyjazdem na narty czy snowboard wykonali dodatkowe badania, dzięki którym mogą upewnić się, na ile ich organizm jest przygotowany do wzmożonego wysiłku. Takie badanie składa się z czterech części: szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego możemy poznać, jaki tryb życia prowadzi, czy jest osobą aktywną fizycznie, czy przeszedł kontuzje, poważne urazy. Kolejny krok to sprawdzenie siły i wytrzymałości mięśni, a następnie pomiar zakresu ruchu w stawach. Ostatnią częścią badania jest ocena pracy nóg podczas wykonywania ćwiczeń symulujących jazdę na nartach/snowboardzie. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje szczegółowy raport, podsumowujący badanie wraz z analizą wyników. Dodatkowo, na podstawie uzyskanych wyników, możemy stworzyć dla naszych pacjentów indywidualny program treningowy, przygotowujący do upragnionego szusowania po stoku.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Czy sam trening przygotowawczy wystarczy?

Otóż nie. Gdy dotrzemy już na stok, przejęci, podekscytowani, często zapominamy o rozgrzewce. Warto pamiętać też, że przygotowanie organizmu bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym obniża znacząco ryzyko wystąpienia kontuzji, ale również pozwala czerpać więcej przyjemności i satysfakcji ze zjazdu. Niestety, prawdą jest, że większość z nas zaniedbuje rozgrzewkę i nieczęsto możemy spotkać się z widokiem osób wykonujących ćwiczenia przed zjazdem.

Pamiętajmy o rozgrzewce mięśni tułowia, pleców i ramion, jednak najbardziej skupmy się na rozgrzaniu wszystkich partii nóg i rozruszaniu stawów. Ćwiczenia poświęcone danej partii mięśni powinny przypominać pracę, jaką wykonują one w czasie zjazdu.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Co robić w przypadku kontuzji?

Indywidualne przygotowanie motoryczne jest najlepszym środkiem prewencyjnym na kontuzje
i urazy, oczywistym jednak jest, iż nie wszystkim kontuzjom możemy zapobiec. Dlatego w sytuacji, gdy dojdzie do urazu, warto wiedzieć, co zrobić, do kogo się zgłosić oraz jakie są najważniejsze kroki.

Bezpośrednio po urazie powinniśmy odciążyć kończynę. Schładzanie okolicy urazu np. woreczkiem z lodem będzie działało przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Najlepiej schładzać nie bezpośrednio na skórę, a przez cienki materiał, co 2-3 godziny przez 15-20 minut. W miarę możliwości należy unieruchomić kończynę oraz koniecznie udać się na konsultację do ortopedy. Ostatnie lata to ogromny postęp w obszarze ortopedii zajmującej się urazami sportowymi szczególnie rozwoju artroskopowych małoinwazyjnych technik operacyjnych. Po urazie stawu kolanowego wskazana jest szybka diagnostyka, ponieważ w przypadku niektórych nowych metod leczenia (jak naprawa więzadła krzyżowego metodą „internal bracing”) istotną rolę odgrywa czas od urazu.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Pamiętajmy, że sporty zimowe są jednymi z najbardziej urazogennych dyscyplin, w których ogromną rolę stanowią dobra wydolność i kondycja, kontrola ruchów i koordynacja. Urazy, których możemy nabawić się na stoku, nierzadko prowadzą do poważnych powikłań, z którymi borykamy się przez miesiące, a nawet lata, dlatego warto nie lekceważyć właściwego przygotowania oraz zachować czujność i bezpieczeństwo na stoku.

[1] Aktywność fizyczna Polaków, CBOS, Warszawa 2013 r.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Masz tkliwe, krwawiące dziąsła lub zwiększoną ruchomość zębów? Zgłoś się do specjalisty. To mogą być objawy zapalenia przyzębia

temu

Zapalenie przyzębia (periodontitis) to obok próchnicy jedna z najczęstszych dolegliwości stomatologicznych Polaków – dotyczy blisko 50% dorosłych pacjentów. Mimo że problem jest poważny, zaledwie co dziesiąty z nas decyduje się na diagnostykę czy leczenie w tym kierunku[1]. Niezdiagnozowane i nieleczone zapalenie przyzębia ma bardzo poważne konsekwencje, nieleczone może nawet prowadzić do utraty zębów, stąd warto większą uwagę zwracać na profilaktykę chorób przyzębia. [1] http://swiatlekarza.pl/1-proc-osob-polsce-zdrowe-przyzebie/
Wstępne badanie zębów przez internet sposobem na pozbycie się lęku przed dentystą

temu

Jak przebiega leczenie próchnicy? Do jakiego specjalisty udać się ze swoim problemem stomatologicznym? Jaka jest przyczyna krwawienia dziąseł? Jakie badania zleci nam stomatolog w przypadku nadwrażliwości zębów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w aplikacji „Krótki przegląd internetowy”. To pomysł kliniki DentaCare należącej do Medicover Polska. Jego celem jest zmniejszenie lęku przed leczeniem stomatologicznym i zmotywowanie pacjentów do regularnych wizyt u dentysty.
W maju ruszyła globalna akcja pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

temu

W maju w ponad 100 krajach na całym świecie wystartował program screeningowy May Measurement Month 2018, czyli Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego. W ubiegłorocznej edycji przebadanych zostało ponad 1,2 mln osób. Inicjatorem kampanii jest Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Światowa Liga Nadciśnienia Tętniczego. Jednym z partnerów akcji jest Medicover Polska.
Planujesz majówkę? Uważaj na kleszcze.

temu

Są drobne i bardzo niepozorne, a ich ugryzienie może być przyczyną poważnych chorób. Wbrew pozorom spotkamy je nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także na skwerkach, w miejskich parkach czy w pobliżu naszych domów. Jak podkreślają eksperci, aż 40 proc. kleszczy, bo o nich mowa, może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Stąd, planując majówkę, warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić, co zrobić, gdy kleszcz nas ugryzie oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.