Zanim wyruszysz na stok, sprawdź swoją kondycję

Zanim wyruszysz na stok, sprawdź swoją kondycję

Opublikowany

Sezon zimowy w pełni, a wielu Polaków ogarnęło białe szaleństwo. Aż 30 proc. z nas deklaruje, że umie jeździć na nartach, a 11 proc. przynajmniej raz w roku zakłada narty i wyrusza na stok[1]. Jednak warto pamiętać, że umiejętności i doświadczenie nie chronią nas w pełni przed wypadkami, których co roku w sezonie nie brakuje. Dlatego przed wyruszeniem na stok, warto zastanowić się, jak zadbać o bezpieczeństwo. Wielu fanów stoków zapewne przygotowało już swój sprzęt, ale czy zadbało o odpowiedni trening przygotowujący organizm na nadchodzący wysiłek. [1] Aktywność fizyczna Polaków, CBOS, Warszawa 2013 r.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak przygotować się na stok

O tym, że bezpieczeństwo na stoku to podstawa, wie prawie każdy z nas. Jednak warto pamiętać, że na nasze bezpieczeństwo wpływa wiele czynników – odpowiednie zachowanie na stoku,  zaopatrzenie w kask oraz odpowiedni sprzęt – najlepiej dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, wybór właściwej odzieży sportowej, chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi oraz pozwalającej nam zachować ciepło, komfort i niezbędną na stoku swobodę.

Jednak czy to wystarczy? Niestety wciąż wielu miłośników sportów zimowych zapomina o roli, jaką odgrywa przygotowanie własnego organizmu na białe szaleństwo. Jak podkreślają eksperci, dobra kondycja i duża sprawność mięśni pozwolą nam czerpać radość z zimowego sezonu pełnymi garściami, dlatego właściwe przygotowanie organizmu jest niezwykle ważne. Jak więc powinniśmy przygotować się do szusowania na stoku i kiedy należałoby rozpocząć pracę nad kondycją?

To jak wcześnie powinniśmy zacząć przygotowania, zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim od naszego trybu życia. Będąc osobą prowadzącą mało aktywny tryb życia, której ciało nie jest przyzwyczajone do wysiłku, treningi powinniśmy zacząć nawet trzy miesiące przed wyjazdem. Zalecane są wówczas lekkie treningi, pozwalające rozruszać stawy, wzmocnić mięśnie i poprawić naszą wydolność. W tym celu świetnie sprawdzają się jogging, fitness, jazda na rowerze. Z kolei jeżeli prowadzimy dość aktywny tryb życia, warto zadbać o regularność treningów na miesiąc przed wyjazdem. Szczególną uwagę należy zwrócić na stawy kolanowe i skokowe oraz mięśnie kończyn dolnych, gdyż to one są najbardziej narażone na urazy.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Kondycja pod okiem specjalistów

Jednak określenie, w jakiej kondycji jest nasz organizm, nie zawsze jest sprawą prostą. Stąd by nie zgadywać, na ile sprawne są nasze stawy i mięśnie oraz którym partiom ciała powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi, możemy oddać się w ręce specjalistów, którzy wskażą nam, nad czym powinniśmy popracować.

Zachęcamy naszych pacjentów, aby przed wyjazdem na narty czy snowboard wykonali dodatkowe badania, dzięki którym mogą upewnić się, na ile ich organizm jest przygotowany do wzmożonego wysiłku. Takie badanie składa się z czterech części: szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego możemy poznać, jaki tryb życia prowadzi, czy jest osobą aktywną fizycznie, czy przeszedł kontuzje, poważne urazy. Kolejny krok to sprawdzenie siły i wytrzymałości mięśni, a następnie pomiar zakresu ruchu w stawach. Ostatnią częścią badania jest ocena pracy nóg podczas wykonywania ćwiczeń symulujących jazdę na nartach/snowboardzie. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje szczegółowy raport, podsumowujący badanie wraz z analizą wyników. Dodatkowo, na podstawie uzyskanych wyników, możemy stworzyć dla naszych pacjentów indywidualny program treningowy, przygotowujący do upragnionego szusowania po stoku.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Czy sam trening przygotowawczy wystarczy?

Otóż nie. Gdy dotrzemy już na stok, przejęci, podekscytowani, często zapominamy o rozgrzewce. Warto pamiętać też, że przygotowanie organizmu bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym obniża znacząco ryzyko wystąpienia kontuzji, ale również pozwala czerpać więcej przyjemności i satysfakcji ze zjazdu. Niestety, prawdą jest, że większość z nas zaniedbuje rozgrzewkę i nieczęsto możemy spotkać się z widokiem osób wykonujących ćwiczenia przed zjazdem.

Pamiętajmy o rozgrzewce mięśni tułowia, pleców i ramion, jednak najbardziej skupmy się na rozgrzaniu wszystkich partii nóg i rozruszaniu stawów. Ćwiczenia poświęcone danej partii mięśni powinny przypominać pracę, jaką wykonują one w czasie zjazdu.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Co robić w przypadku kontuzji?

Indywidualne przygotowanie motoryczne jest najlepszym środkiem prewencyjnym na kontuzje
i urazy, oczywistym jednak jest, iż nie wszystkim kontuzjom możemy zapobiec. Dlatego w sytuacji, gdy dojdzie do urazu, warto wiedzieć, co zrobić, do kogo się zgłosić oraz jakie są najważniejsze kroki.

Bezpośrednio po urazie powinniśmy odciążyć kończynę. Schładzanie okolicy urazu np. woreczkiem z lodem będzie działało przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Najlepiej schładzać nie bezpośrednio na skórę, a przez cienki materiał, co 2-3 godziny przez 15-20 minut. W miarę możliwości należy unieruchomić kończynę oraz koniecznie udać się na konsultację do ortopedy. Ostatnie lata to ogromny postęp w obszarze ortopedii zajmującej się urazami sportowymi szczególnie rozwoju artroskopowych małoinwazyjnych technik operacyjnych. Po urazie stawu kolanowego wskazana jest szybka diagnostyka, ponieważ w przypadku niektórych nowych metod leczenia (jak naprawa więzadła krzyżowego metodą „internal bracing”) istotną rolę odgrywa czas od urazu.

lek. Robert Jopowicz, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu z Rehasport Clinic w Szpitalu Medicover

Pamiętajmy, że sporty zimowe są jednymi z najbardziej urazogennych dyscyplin, w których ogromną rolę stanowią dobra wydolność i kondycja, kontrola ruchów i koordynacja. Urazy, których możemy nabawić się na stoku, nierzadko prowadzą do poważnych powikłań, z którymi borykamy się przez miesiące, a nawet lata, dlatego warto nie lekceważyć właściwego przygotowania oraz zachować czujność i bezpieczeństwo na stoku.

[1] Aktywność fizyczna Polaków, CBOS, Warszawa 2013 r.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Rozpoczął się okres infekcji sezonowych. Jak uniknąć grypy i jej groźnych powikłań?

temu

Rozpoczął się okres infekcji sezonowych. Liczba przeziębień i zachorowań na grypę będzie rosnąć, a swój punkt kulminacyjny osiągnie pomiędzy styczniem a marcem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że rocznie na świecie na grypę i choroby grypopodobne choruje od 330 milionów do nawet 1,5 miliarda osób. Od 250 do 500 tysięcy z nich umiera[1]. Do typowych objawów grypy należą: temperatura powyżej 38⁰C, ból głowy, zmęczenie i osłabienie, suchy, męczący kaszel oraz bóle mięśni i stawów. Istnie jednak ryzyko wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, przede wszystkim bakteryjnego zakażenia dolnych dróg oddechowych. Co więc robić, aby nie zachorować oraz jak postępować w przypadku zachorowania? 
Testy genetyczne zamiast diety cud. Coraz częściej pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami

temu

Testy genetyczne pozwalają nie tylko określić skłonność do zachorowania na choroby przewlekłe i nowotwory. Umożliwiają także wykrycie nietolerancji pokarmowych, w tym glutenu i laktozy, pokazują, jak organizm przyswaja witaminy i składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, wapń i żelazo, oraz jak przetwarza w organizmie tłuszcze. Mając taką wiedzę, można określić skłonność pacjenta do wystąpienia cukrzycy czy chorób serca oraz ułożyć dla niego optymalną dietę, opartą o wrodzone predyspozycje organizmu.
Co czwarty Polak może być świadkiem wypadku drogowego

temu

Tylko w 2017 roku doszło w Polsce do 32,7 tys. wypadków komunikacyjnych, a statystycznie tylko w 15 na 100 przypadków poszkodowanym udzielana jest pierwsza pomoc. Co więcej, ponad 40 proc. z nas deklaruje, że było w przeszłości świadkiem wypadku drogowego[1], choć pod względem liczebności zdarzenia komunikacyjne znajdują się dopiero na czwartym miejscu – za wypadkami w domu, przy pracy i w miejscu nauki. Prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo wysokie. Dlatego ogromne znaczenie mają wiedza i praktyczne umiejętności ratownicze. Wiedzą o tym organizatorzy Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym „Bezpieczna Firma”, których tegoroczna edycja zgromadziła blisko 40 zespołów z całej Polski.
Szczepienie to najlepszy sposób na odporność przeciwko chorobom zakaźnym

temu

Szczepienia to najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób uodpornienia przeciwko wielu chorobom zakaźnym. W przypadku zaszczepienia przeciwko ospie wietrznej nie zachoruje w ogóle ponad 95 proc. dzieci, a 98-100 proc. uniknie zachorowania na ospę o ciężkim lub umiarkowanym przebiegu. W Polsce kalendarz szczepień co roku określa Program Szczepień Ochronnych. Wśród tych obowiązkowych znajdziemy m.in. szczepienie przeciwko pneumokokom, a wśród zalecanych – szczepienia przeciwko ospie wietrznej i meningokokom. Warto rozważyć wykonanie szczepień na początku roku szkolnego, ponieważ powrót dzieci do szkoły, przedszkola i żłobka zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu infekcji sezonowych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.